У 2021/2022 навучальным годзе плата за падручнікі і дапаможнікі для дашкольнікаў складае 0,2 базавыя велічыні - 5,8 рубля.

У адпаведнасці з пунктам 2 артыкула 39 Кодэкса ўстаноўлены пералік асоб, якім даюцца падручнікі і навучальныя дапаможнікі ў бясплатнае карыстанне:

• навучэнцы санаторных школ-інтэрнатаў, спецыяльных навучальна-выхаваўчых устаноў і спецыяльных лячэбна-выхаваўчых устаноў;
  • асобы з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця;
  • дзеці-сіроты і дзеці, якія засталіся без апекі бацькоў, а таксама асобы з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў;
  • дзеці-інваліды ва ўзросце да васемнаццаці гадоў, інваліды з дзяцінства; асобы, якія асвойваюць змест адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі і пакутуюць ад анкалагічных захворванняў або хворыя на туберкулёз;
  • якія навучаюцца з сем'яў, якія ў адпаведнасці з заканадаўствам атрымліваюць дзяржаўныя дапамогі на дзяцей старэйшых за тры гады;
  • якія навучаюцца з сем'яў, у якіх адзін або абодва бацькі з'яўляюцца інвалідамі I або II групы;
  • навучэнцаў, якія з'яўляюцца членамі сем'яў асоб, пералічаных у падпунктах 3.2, 3.4 і 3.7 пункта 3, пункце 10 і падпунктах 12.2 і 12.3 пункта 12 артыкула 3 Закона Рэспублікі Беларусь ад 14 чэрвеня 2007 года "Аб дзяржаўных сацыяльных ільготах, правах і гарантыях ".

Таксама ўстаноўлена, што для навучэнцаў са шматдзетных сем'яў плата за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі зніжаецца на 50 працэнтаў ад устаноўленай платы за карыстанне адпаведнымі падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі.

Законным прадстаўнікам навучэнцаў, якія маюць права на бясплатнае карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі або зніжэнне платы за карыстанне імі, неабходна прадаставіць дакументы, указаныя ў Пастанове Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 24 чэрвеня 2011 года «Аб памеры і парадку спагнання платы за карыстанне падручнікамі і (або) навучальнымі дапаможнікамі і парадку прадастаўлення іх у бясплатнае карыстанне».